сховати меню

Новий препарат Евкабал САШЕ (ацетилцистеїн): перетворює кашель із ворога на союзника при лікуванні захворювань органів дихання


сторінки: 50-52

Кашель є однією з найбільш частих причин візитів до лікаря, особливо в холодну пору року. За даними Європейського респіраторного товариства (European respiratory society, 2010), кашель входить до першої п’ятірки симптомів, які змушують пацієнта звернутися по медичну допомогу (Song W.-J. et al., 2015). Він виникає при багатьох патологічних станах, але найчастіше є симптомом захворювань органів дихання, на які страждає 15-20% населення України (Швайко Л.И., 2008).

Сильний довготривалий кашель може викликати розвиток таких ускладнень, як стомлення, безсоння, захриплість, біль у кістках і м’язах, пітливість, нетримання сечі, аритмії тощо, які значно знижують якість життя хворого (Гришило А.П., 2014). Окрім того, пацієнти з кашлем являють справжню проблему для оточення і самі відчувають від цього психологічний дискомфорт.

Загалом кашель являє собою складнорефлекторну захисну реакцію організму, спрямовану на звільнення повітроносних шляхів від слизу, мокротиння, різних хімічних речовин і механічних часточок. При цьому забезпечується й видалення інфекційних агентів за межі надгортанника, а сам закритий надгортанник запобігає аспірації мікроорганізмів ротової порожнини. Як рефлекторний акт кашель виникає при подразненні нервових закінчень язикоглоткового і блукаючого нервів у слизовій оболонці глотки, гортані, трахеї (особливо в ділянці її біфуркації), бронхів; він може бути зумовлений і подразненням рефлексогенних зон, що знаходяться поза повітроносними шляхами (зовнішній слуховий прохід, вісцеральна плевра) (Кривопустов С.П., Щербинська К.М., 2009). Причину кашлю вдається встановити в 9 з 10 випадків звернень до лікаря загальної практики, однак нерідко лікування спрямовується на боротьбу з цим симптомом замість з’ясування й усунення причини кашлю, який являє собою захисний рефлекторний акт (Овчинников А.А., 2002).

Бронхіальне дерево відіграє в організмі роль своєрідного фільтра. Для його очищення й самозахисту слугує механізм мукоциліарного кліренсу. Війки і секрет на поверхні епітелію утворюють єдиний функціональний комплекс, який виконує захисну функцію при нормальній реології секрету (в’язкості, еластичності, адгезивності). Війки епітелію дихальних шляхів забезпечують постійний рух секрету в напрямку порожнини рота і його видалення разом із чужорідними частинками й мікроорганізмами.

При запаленні змінюється склад секрету, змен­шується питома частка води і підвищується концентрація муцинів у слизу. Він стає густим і в’язким, затримується в дихальних шляхах, що призводить до порушень вентиляції повітроносних шляхів і сприяє розмноженню бактерій. Тоді і виникає кашель як додатковий механізм очищення бронхіального дерева, але з цим завданням кашель справляється лише частково.

Тож необхідно вживати заходи, спрямовані на те, щоб кашель не перетворювався на серйозну проблему, а натомість був продуктивним і ефективно виконував своє призначення – очищував дихальні шляхи.

Ключова роль у лікуванні кашлю належить відхаркувальним засобам, адже саме в’язке мокротиння з високим ступенем адгезії спричинює непродуктивний болісний кашель. Окрім того, мокротиння є середовищем для розмноження бактерій. Мокротиння, яке затримується в дихальних шляхах, сприяє утворенню бактеріальної біоплівки. Формування біоплівки – це стратегія виживання бактерій та грибків, їхньої адаптації до ворожого середовища. Такі біоплівки являють величезну проблему з клінічної точки зору, оскільки їхня структура значно підвищує стійкість бактерій як до дії імунного захисту організму, так і до антибіотиків.

Клінічні спостереження та експериментальні дослідження чітко показали, що терапія антибіотиками в більшості випадків є недостатньою для знищення біоплівкових інфекцій. Вони ускладнюють лікування і призводять до затяжного та хронічного перебігу захворювань (Wu H. et al., 2015). Тож своєчасне ефективне очищення повітроносних шляхів від мокротиння запобігає розвитку бактеріальних ускладнень.

Найефективнішими препаратами, що розрі­джують бронхіальний секрет за рахунок зміни структури слизу, є бронхосекретолітичні (муколітичні) засоби, дія яких спрямована на розрідження бронхіального секрету й виведення мокротиння.

Особливої уваги серед таких засобів вартий ацетилцистеїн, що є істинним муколітиком. Його дія полягає в порушенні цілісності дисульфідних зв’язків кислих мукополісахаридів мокротиння за рахунок заміни сульфгідрильних груп, результатом чого є розрідження слизу без суттєвого збільшення його об’єму (Balsamo R. et al., 2004).

Необхідно зазначити, що ацетилцистеїн чинить пряму муколітичну дію як на мукопротеїни мокротиння, так і на бактеріальні плівки, підвищуючи ефективність лікування протимікробними препаратами. Результати низки досліджень під­твердили, що ацетилцистеїн пригнічує формування бактеріальних біоплівок, інгібує адгезію бактерій, зменшує продукцію позаклітинного полісахаридного матриксу і знижує життєздатність багатьох грампозитивних і грамнегативних бак­терій (Klebsiella pneumoniae, Enterococcus faecalis, Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas aeruginosa) (Lebeaux D. et al., 2014; Dinicola S. et al., 2014).

Завдяки наявності вільної сульфгідрильної групи ацетилцистеїн також має виражену антиоксидантну, антитоксичну, імуномодулювальну дію, нейтралізує вільні радикали, що утворюються в організмі навіть за нормальної метаболічної активності. Завдяки вираженим антиоксидантним і пневмопротекторним властивостям ацетилцистеїн забезпечує захист органів дихання від токсичного впливу несприятливих факторів навколишнього середовища (Thomas N.O. et al., 2016).

Нещодавно на ринку України з’явився новий препарат Евкабал САШЕ (німецької компанії «Еспарма») з діючою речовиною ацетилцистеїн у дозуванні 600 мг (для дорослих та дітей з 14 років) та 200 мг (для дітей з 6 років).

Форма випуску Евкабал САШЕ – герметичний пакетик, що містить одну дозу ацетилцистеїну для приготування орального розчину, дозволяє чутливому до зовнішніх впливів ацетилцистеїну зберігати свої лікувальні властивості протягом всього терміну зберігання.

Розчин готується безпосередньо перед вживанням шляхом додавання прохолодної рідини (води, чаю або соку), при цьому порошок швидко розчиняється і утворює приємний на смак напій.

З-поміж інших препаратів ацетилцистеїну Евкабал САШЕ вирізняє добре знана німецька якість – він виробляється на відомому в Європі виробництві згідно з сертифікатом GMP євро­пейського зразка.

При цьому ціна на Евкабал САШЕ відрізняється у кращий бік не тільки у порівнянні з європейськими, але і з українськими препаратами ацетилцистеїну, що дає можливість отримати якісне лікування більшій кількості пацієнтів.

Поповнення ефективної, перевіреної часом серії протизастудних засобів ЕВКАБАЛ, яка заслужила довіру провізорів, лікарів та пацієнтів, препаратом Евкабал САШЕ надає нові можливості для лікування захворювань, що супроводжуються кашлем, і запобігання їхнім ускладненням.

Список літератури

1. Song W.-J., Chang Y.-S., Faruqi S. The global epidemiology of chronic cough in adults: a systematic review and meta-analysis. European Respiratory Journal. 2015; 45: 1479-1481.

2. Швайко Л.И. Кашель как симптом различных заболеваний. Здоров’я України. 2008; 3 (1): 45-47.

3. Сергиенко Е.Н. Острые респираторные вирусные инфекции: клинические проявления и терапія. Военная медицина. 2015. № 1.

4. Seto W.H., Conly J.M., Pessoa-Silva C.L. et al. Infection prevention and control measures for acute respiratory infections in healthcare settings: an update // East Mediterr Health J. 2013; 19 (Suppl. 1): S39-47.

5. Кривопустов С.П., Щербинська К.М. Кашель у дітей: причини, діагностика, лікування. Дитячий лікар. 2009; 2 (2): 5-10.

6. Овчинников А.А. Патогенез и дифференциальная диагностика хронического кашля. Пульмонология. 2002; 12 (4): 92-99.

7. Гришило А.П. Проблема кашля в общетерапевтической практике. Астма та алергія. 2014; 3: 52-59.

8. Balsamo R., Lanata L., Egan C.G. Mucoactive drugs. Eur Respir Rev 2010; 19: 127-133.

9. Косенкова Т.В., Булатова Е.М., Резванцев М.В., Тюкавина А.В. Использование N-ацетилцистеина в комплексном лечении заболеваний нижних дыхательных путей у детей. Российский вестник перинатологии и педиатрии. 2011; 6: 58-61.

10. Wu H., Moser C., Wang H.-Z. Strategies for combating bacterial biofilm infections. International Journal of Oral Science. 2015; 7: 1-7. doi:10.1038/ijos.2014.65. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4817533/

11. Kerksiek K. A life in slime – biofilms rule the world. Infection Research. 2008 Sept; 3. http://www.dzif.de/fileadmin/user_upload/Perspectives2008/September2008/INFECTION-RESEARCH_Perspectives__LIFE_IN_SLIME_FINAL_210109.pdf

12. Wolcott R.D., Ehrlich G.D. Biofilms and Chronic Infections. JAMA., 2008 June; 299 (22): 2682-2684. https://pdfs.semanticscholar.org/541a/5e6cf17e14f4ab0306cacefd5f51c3c9744c.pdf

13. Lebeaux D., Ghigo J.-M., Beloin C. Biofilm-related infections: bridging the gap between clinical management and fundamental aspects of recalcitrance toward antibiotics. Micr obiol. Mol. Biol. Rev. 2014; 78 (3): 510-542. DOI: 10.1128/MMBR.00013-14. https://hal-pasteur.archives-ouvertes.fr/pasteur-01370744/document

14. Dinicola S., De Grazia S., Carlomagno G., Pintucci J.P. N-acetylcysteine as powerful molecule to destroy bacterial biofilms. A systematic review. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2014; 18 (19): 2942-2948. https://www.researchgate.net/publication/267731607_N-acetylcysteine_as_powerful_molecule_to_destroy_bacterial_biofilms_A_systematic_review

15. Domenech M., García E. N-Acetyl-L-cysteine and cysteamine as new strategies against mixed biofilms of nonencapsulated Streptococcus pneumoniae and Nontypeable Haemophilus influenzae. Antimicrobial Agents and Chemotherapy. 2017 Feb;61 (2): e01992-16. http://aac.asm.org/content/61/2/e01992-16.full

16. El-Baky R.M.A., El Ela D.M.M.A., Gad G.F.M. N-acetylcysteine inhibits and eradicates Candida albicans biofilms. American Journal of Infectious Diseases and Microbiology. 2014; 2 (5): 122-130. http://www.sciepub.com/reference/79414

17. Marchese A., Bozzolasco M., Gualco L., et al. Effect of fosfomycin alone and in combination with N-acetylcysteine on E. coli biofilms. International Journal of Antimicrobial Agents. 2003 Oct; 22 (2): S95-S100. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924857903002322

18. Thomas N.O., Shaya K.P., Kelley A.R. Glutathione maintenance mitigates age-related susceptibility to redox cycling agents. Redox Biology. 2016 Dec; 10: 45-52.

19. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Евкабал 200 САШЕ.

20. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Евкабал 600 САШЕ.

Наш журнал
у соцмережах:

Випуски за 2018 Рік

Зміст випуску 4 (49), 2018

 1. В.А. Чернышов, Ю.С. Рудык

 2. В.О. Ружанська, В.М. Жебель

 3. Ю.В. Сульская

 4. Л.П. Купраш, О.В. Купраш, С.О. Гударенко

 5. Л.М. Ена, А.М. Христофорова, В.И. Артеменко, О.Г. Гаркавенко

 6. О.М. Заліська, О.Б. Піняжко, Р.Р. Ілик, О.О. Ващенко

 7. О.А. Галушко

 8. С.М. Недашківський, О.А. Галушко

Зміст випуску 1 (46), 2018

 1. В.И. Волков, А.С. Исаева

 2. О.М. Радченко

 3. О.А. Галушко

 4. С.М. Недашківський, О.А. Голубовська, О.А. Галушко

 5. Е.О. Крахмалова, Ю.Е. Харченко, А.Ю. Токарева